Egy amerikai kutatás szerint a férfiak fele az élete során valamikor találkozik a merevedési problémákkal. Minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy a szexuális gond mögött nem a stressz vagy mentális tényezők állnak, hanem valamilyen betegség.
De vajon mit nevezhetünk potenciazavarnak?
Ez tulajdonképpen a pénisz merevedési zavara, például a beteg nem tudja elérni a megfelelő merevséget vagy nem képes azt tartósan fenntartani. Bár potenciazavar fiatalabb korban is előfordul, a középkorú- és idősebb férfiak között a leginkább jellemző. A különböző kutatások szerint a 20-30 évekeseknél 5-7%-os a probléma előfordulási aránya, ám ez szám a középkorúak esetében közel 50 százalékra, míg 70 év felett már 90%-ra nő.
Mi okozhatja ezt az intim problémát?
A fiatalabbaknál általában lelki okok (szorongás, stressz, teljesítménykényszer) állnak a merevedési zavar mögött, illetve ritka esetekben genetikai, fejlődési rendellenességek. Ugyanakkor negyven év felett már inkább a szervezet általános állapotára és a korábbi helytelen életmód következményeire kell gyanakodni, és nem a nemi szerv betegségeire. Ilyen okok lehetnek például a mozgásszegény életmód, az elhízás, szedett gyógyszerek mellékhatásai, dohányzás. Sajnos azonban a leggyakoribb az, hogy komolyabb betegségek bújnak meg a háttérben: így a szív és érrendszeri problémák, cukorbetegség, hormonális zavarok, kismedencei kórképek. Éppen ezért fontos, hogy a férfiak urológus szakorvost keressenek fel a problémájukkal és ne bízzanak meg a potencianövelő szerekben.
Hogyan diagnosztizálható és hogyan kezelik a potenciazavart?
A diagnózis felállításakor először az urológus szakorvos a pénisz esetleges sérüléseit vagy elváltozásait vizsgálja meg, majd a kismedencei szervek vizsgálata következik. Ha a nemiszervek rendben vannak, akkor a hormonszintet és a keringési rendszert is letesztelik. A kifejezetten férfiegészségügyi problémákra szakosodott Affidea központban minden esetben a háttértényezőket igyekeznek feltárni, hiszen a keringési rendszer betegségei vagy a mentális gondok kezelése többnyire a merevedési problémákon is segít. Az egészségesebb táplálkozás és -életmód, a több mozgás, a dohányzás elhagyása és az alkohol, valamint gyógyszerfogyasztás csökkentése általában jótékonyan hat. Ehhez társul pluszban a Kriston Intim Torna férfiaknak kifejlesztett változata, amelynek gyakorlatai szintén sokat segítenek a merevedési problémák kiküszübölésében, mindenféle pirula nélkül.
Mit tanácsol az urológus szakorvos?
Sajnos a férfiakra világszerte jellemző egyfajta struccpolitikára való törekvés, aminek keretében magát a tünetet szeretnék felszámolni, miközben a kiváltó okokat eltemetnék. Sokan gondolkodnak úgy, hogy egy apró pirulával megoldható gonddal könnyedén együtt lehet élni. Sajnos azonban a helyzet nem ilyen egyszerű. Mivel a merevedési zavarok valódi okát a csodaszerek nem orvosolják, így ahogy azok rosszabbodnak, a pirulák hatása is csökken vagy éppen elmúlik. – állítja Dr. Merth Gábor. Az Affidea Férfiegészség Központ vezető urológusa. Sokkal jobban jár a beteg, ha résztvesz egy szélesebb körű kivizsgáláson és a valódi okok a felszínre kerülnek, ez adott esetben még életmentő is lehet. A merevedési zavarok ugyanis évekkel előre jelezhetik a sztroke vagy szívinfarktus kialakulását.