A futócipők típusa
Klasszikus futócipők
Sajnos ezektől nem leszünk olyan gyorsak, mint a rajzfilmben szereplő sebes madár. Azonban kemény, egyenletes felületeken, például járdán, betonon vagy futópadokon használhatók. További stabilitást biztosíthatnak futás közben. Ezek a futócipők általában könnyűek, és viszonylag sima talppal rendelkeznek, hogy illeszkedjenek a láb alatti felülethez.
Trail-Running cipők
A futócipők esetében a név árulja el a legtöbbet. Ha futás közben gyakran letérünk a kitaposott ösvényekről (földes ösvények, túraútvonalak stb.) akkor ez a cipő ideális számunkra. Ezeknek az alján kis tüskék vagy kapcsok találhatók, hogy megakadályozzák a futók megcsúszását egyenetlen, természetes terepen.
Cross-Training cipők
Ezeknek a cipőknek általában vékonyabb a talpuk és beltéri edzésekhez vagy keresztedzésekhez használják. Céljuk, hogy a sportoló jobban érezze az általa használt futófelületet. Általában nem veszik igénybe hosszabb távú futáshoz.
Milyen gyakran cseréljük a futócipőt?
A fenntarthatóság érdekében sokan támogatják azt az elképzelést, hogy minden lehetséges megtett kilométert ugyanabban a cipőben fussunk le. A járás, a súly, a tereptípusok, amelyeken általában futunk, és a futás helyének hőmérséklete, mind hozzájárulnak futócipőnk kopásának mértékéhez.
A vastagabb, magasabb kötegmagasságú cipők általában tovább tartanak, mint a könnyebb, alacsonyabb rétegűek, mivel ezeken a cipőkön a középtalphab hosszabb ideig tart, amíg lebomlik.
A cipőforgatás felépítése segíthet ennek enyhítésében, mert ha minden nap ugyanabban a pár cipőben edzünk, a középtalphabnak nincs ideje teljesen lenyomni a következő használat előtt. Tehát, ha időt ad a cipőjének a regenerálódásra az edzések között, lehetővé teszi a középtalp kiürülését, így több távot préselhetünk ki belőle.
A futócipő kiválasztása jóval több az egyszerű vásárlásnál. Ez a döntés meghatározza futásélményünket és a lábaink egészségét is. Ahhoz, hogy megtaláljuk a tökéletes cipőt, figyelembe kell vennünk saját egyedi igényeinket és stílusunkat.
Először is ismerjük fel saját futási stílusunkat és terhelésünket. Vajon inkább az aszfalton kocogunk, vagy szeretünk terepen, erdei ösvényeken futni? Ez alapvetően befolyásolja a futócipő kiválasztását. Másodszor, fontos megérteni a lábunk formáját. Egy jó futócipő támogatja lábunkat és segít megelőzni a sérüléseket. Ne feledkezzünk meg a kényelemről sem! Próbáljunk ki több márkás terméket és válasszunk olyat, ami kényelmes, illetve jól illeszkedik lábunkhoz. Ne essünk abba a hibába, hogy csak a külső megjelenés alapján választunk.
A lábbeli párnázása kulcsfontosságú a kényelem érdekében
Futócipők esetében minden futó mást preferál a párnázás mértéke és a középtalpban érezni kívánt szilárdság tekintetében. A párnázásnak négy különböző szintje van: maximális, közepes, minimális és mezítláb. A szintek a vártnak megfelelően haladnak, a maximális párnázás plüss érzést és fokozott ütéselnyelést biztosít a vastag középtalpnak köszönhetően, a mezítláb pedig a lehető legvékonyabb akadályt nyújtja a láb és a talaj között.
A kérdés az, hogy mennyire szeretnénk érezni a talajt a lábunk alatt futás közben? Ha a válasz nagyon minimális, akkor próbáljuk ki a maximálisan csillapító cipőket, mivel a kutatások szerint a maximalista cipők csökkenthetik a lábra nehezedő nyomást futás közben. Ha szeretnénk a lehető legjobban érezni a felületet, fontoljuk meg a mezítlábas cipőt. Ha valahol a középmezőnyben tesszük le a voksot, akkor a mérsékelt vagy minimalista lábbelik lehetnek a nyerők.
Összegzésképp azt mondhatjuk, hogy a kifogástalan minőségű futócipő megtalálása hosszú távon megtérülő befektetés, hiszen javítja a futás élményét és csökkenti a sérülések kockázatát. Emellett, amikor kiválasztjuk az ideális futócipőt, szinte észrevétlenül lesz az egyik legjobb társunk sportolás közben.