No.1. George Orwell – Állatfarm
Listánkon nem az Állatfarm lesz az egyetlen Orwell kötet, azonban ez jóval rövidebb és könnyebben emészthető, mint a következő, így talán érdemes ezzel kezdenünk a szerző világával való ismerkedést. Az Állatfarm nem más, mint egy allegória a totalitárius diktatúrára, így nem csoda, hogy hazánkban hosszú ideig csak szamizdat kiadásban volt olvasható. A kötet parodisztikus formában tár elénk ikonikus politikusokat és társadalmi rétegeket – bár könnyen olvasható, katartikus hatása igencsak nagyléptékű. Legikonikusabb mondata a mára szállóigévé vált "Minden állat egyenlő, de néhány állat egyenlőbb a többinél.".
No.2. George Orwell – 1984
Míg az Állatfarm olvasása során némileg a múltba tekintünk vissza, addig az 1984 egy igencsak ijesztő jövő történetét tárja elénk disztópikus formában. Egy borzalmas(an jó), nehezen emészthető regény egy társadalomról, amiben az egyszerű polgárnak még szabad gondolata sem lehet. Te is hallottál már a gondolatrendőrségről, a Nagytestvérről, vagy arról, hogy 2x2 néha 5? Bizony, mind ebből a kötetből ered!
No.3. William Golding – A Legyek Ura
A Legyek Urát volt, hogy sokáig az ifjúsági irodalom kategóriájába sorolták, ugyanis a főszereplői nem mások, mint 10-12 éves gyerkőcök. Hogy miért is olyan brutális nagy tévedés ezt a kötetet ebbe a kategóriába sorolni? Hát… Nem állítom, hogy nincs olyan gyermek, aki némileg fel tudja dolgozni a történetet, de nem véletlenül lett A Legyek Ura a 20. század egyik legnagyobb hatású és legjelentősebb irodalmi alkotása. A főszereplő gyerekek ugyanis repülőbalesetet szenvednek, így egy lakatlan szigeten ragadnak. Itt először ésszerű társadalmi szabályok megalkotására törekszenek az együttélés érdekében, azonban az általuk kialakított rendszer rövid időn belül felbomlik és újra a bálványimádás és az állatias gyilkos ösztön kerekedik felül a fiatal, ámde annál többet tapasztalt szereplőkön.