1. Check Engine (Motorhiba jelző lámpa)
Ez talán a leggyakoribb és egyben a legfélelmetesebb hibajelzés, amit az autósok láthatnak. Amikor a „check engine” lámpa kigyullad, az azt jelenti, hogy a motor vezérlőrendszere érzékel valamilyen problémát. A hiba lehet apró, például egy rosszul záródó tanksapka miatt, de komolyabb motorprobléma is állhat a háttérben, például egy gyújtógyertya meghibásodása vagy oxigénérzékelő hibája.
Mit tegyünk? Amikor kigyullad a motorhiba jelző, érdemes minél hamarabb ellenőriztetni az autót egy szervizben. A legtöbb szervizben rendelkeznek olyan diagnosztikai eszközökkel, amelyekkel beazonosíthatják a problémát. Ha a lámpa sárgán világít, általában még biztonságosan közlekedhetsz, de ha pirosra vált, az azonnali megállást és szakember értesítését igényli.
2. Olajnyomás jelző lámpa
Az olajnyomás lámpa kigyulladása azonnali figyelmet igényel. Az autó motorjában lévő olaj kulcsfontosságú szerepet játszik a súrlódás csökkentésében, hűtésében és az alkatrészek kenésében. Ha az olajnyomás túl alacsony, az a motor súlyos károsodásához vezethet. Ennek a jelzőnek a felvillanása általában alacsony olajszintre, esetleg olajszivárgásra utal.
Mit tegyünk? Ha az olajnyomás lámpa kigyullad, azonnal állj meg biztonságos helyen, és ellenőrizd az olajszintet. Ha az olajszint rendben van, de a lámpa továbbra is világít, valószínűleg komolyabb probléma van, például az olajszivattyú meghibásodása. Ilyenkor mindenképpen fordulj szervizhez.
3. Fékhiba jelző lámpa
A fékrendszer hibajelzése egy piros kör alakú ikon, benne egy felkiáltójellel vagy "ABS" felirattal. Ez a jelző két dolgot is jelenthet: vagy a kéziféket nem engedted le teljesen, vagy a fékrendszer valamilyen komolyabb hibát érzékel, például alacsony a fékfolyadék szintje, vagy az ABS rendszer hibásodott meg.
Mit tegyünk? Ellenőrizd, hogy a kézifék teljesen ki van-e engedve. Ha a fékhiba jelző továbbra is világít, akkor minél hamarabb vizsgáltasd meg a fékrendszert egy szakemberrel. A fék meghibásodása komoly veszélyt jelent a közlekedésben, így ezt a hibajelzést soha nem szabad figyelmen kívül hagyni.
4. Lapos gumi jelző lámpa (TPMS)
Ez a sárga színű jelző egy lapos gumit ábrázol, benne egy felkiáltójellel, és akkor világít, ha valamelyik gumiabroncs nyomása túl alacsony. Az alacsony abroncsnyomás növeli a baleset kockázatát, rontja a kormányozhatóságot, és növeli az üzemanyag-fogyasztást is. Ez a rendszer a modern autókban alapfelszereltség, és segít abban, hogy időben felismerjük a problémát.
Mit tegyünk? Amikor kigyullad a TPMS lámpa, azonnal ellenőrizd az abroncsnyomást. Ha szükséges, fújd fel az abroncsokat az előírt nyomásra, amit a gépkocsi használati utasításában találsz. Ha az abroncsok rendben vannak, de a jelző lámpa továbbra is világít, lehetséges, hogy a nyomásérzékelő szenzor hibás, amelyet egy szervizben tudnak kijavítani.
5. Akkumulátor figyelmeztető lámpa
Az akkumulátor hibajelző egy kis akkumulátort ábrázol, és akkor gyullad ki, ha az akkumulátor nem tölt megfelelően. Ez lehet a generátor meghibásodásának a jele, de utalhat arra is, hogy maga az akkumulátor van a végét járóban. Ha ez a lámpa kigyullad vezetés közben, az autó elektromos rendszerei, mint például a világítás, az ablaktörlők és a klíma, hamarosan működésképtelenné válhatnak, mivel az akkumulátor lemerül.
Mit tegyünk? Ha az akkumulátor jelző lámpa kigyullad, próbálj meg eljutni egy szervizbe, de kerüld a további elektromos rendszerek használatát, amennyire csak lehet, hogy meghosszabbítsd az akkumulátor üzemidejét. A probléma megoldása lehet az akkumulátor cseréje, de ha a generátor a hibás, akkor annak javítása szükséges.